لنت موتورسیکلت

نکات مهم در مورد لنت موتور سیکلت شما
لنت موتور سیکلت چیست؟
لنت موتور سیکلت یکی از قطعات جانبی موتور سیکلت محسوب می شود که دارای اهمیت بسیار زیادی در ایمنی استفاده از موتور سیکلت می باشد.


لنت موتور سیکلت وظیفه دارد با استفاده از ایجاد اصطکاک، شتاب موتور سیکلت را کمتر نماید. با کم شدن شتاب موتور سیکلت می توان به راحتی آن را کنترل نمود.

بدین ترتیب لنت موتور سیکلت می تواند یکی از مهمترین لوازم یدکی موتور سیکلت و یا هر وسیله نقلیه دیگری باشد. لنت ترمز در هر وسیله نقلیه ای مورد نیاز بوده، زیرا هر وسیله نقلیه ای که به حرکت در می اید، نیاز به ترمز داشته تا بتوان آن را کنترل نمود. لنت موتور سیکلت از جمله لوازم یدکی مربوط به موتور سیکلت بوده که نیاز است به صورت منظم چک شود.

زیرا کوچکترین اختلال در سیستم ترمز و به خصوص لنت ترمز، می تواند باعث به وجود آمدن حوادث بسیار زیادی شود. بدین ترتیب افرادی که به عنوان راننده از موتور سیکلت استفاده می نمایند، باید این مهارت را داشته باشند تا بازرسی های فنی را قبل از سوار شدن و استفاده از موتور سیکلت انجام بدهند. این موضوع بروز مشکل و حادثه را بسیار کمتر می نماید.

اهمیت تعویض لنت موتور سیکلت
لنت ترمز را می توان اصلی ترین قطعه در سیستم ترمز موتور سیکلت دانست. بدین ترتیب چک کردن دوره ای لنت و تعویض آن در صورت لزوم اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا در صورتی که لنتT به اصطلاح ساییده شده باشد، عملکرد سیستم ترمز موتور سیکلت با مشکلات بسیار عمده ای مواجه می شود.


معمولا تعویض نکردن به موقع لنت ها یکی از اشتباهاتی است که ممکن است زمانی برای جبران باقی نگذارد. زیرا کوچکترین نقص فنی در سیستم ترمز موتور سیکلت می تواند منجر به حوادث بسیار متفاوتی گردد. از این رو معمولا صاحبان موتور سیکلت باید طی بازه های زمانی مناسب و بررسی های فنی اقدامات مناسب برای تعویض لنت ترمز را انجام داده، تا بتوانند با اطمینان بیشتری از موتور سیکلت استفاده نمایند.


با توجه به نقش حیاتی که لنت ترمز در محافظت از جان راننده موتور سیکلت دارد، نیاز است تا همیشه در شرایط بسیار مناسبی قرار داشته باشد. بدین ترتیب بهتر است هرگز موتور سیکلتی که دارای لنت معیوب و ساییده بوده را استفاده ننمود. زیرا احتمال بروز حادثه را بسیار بیشتر می نماید.


زمان تعویض لنت موتور سیکلت
یکی از موضوعاتی که نیاز است به آن توجه بسیار ویژه ای بشود، تعویض به موقع لنت موتور سیکلت می باشد. زمان مناسب برای تعویض لنت ترمز از نظر کارشناسان و تعمیرکارانی که در حوزه تعمیر موتور سیکلت فعالیت دارند، هر شش ماه یکبار می باشد.

البته این میزان برای کارکرد نرمال و متوسط یک موتور سیکلت بوده و ممکن است در برخی موارد این بازه زمانی کاربرد نداشته باشد. زیرا لنت یکی از لوازم جانبی مصرفی بوده و مصرف ان نیز به میزان استفاده از آن بستگی دارد.

یعنی فردی که بیشتر از موتور سیکلت استفاده نموده باید زودتر اقدام به تعویض لنت موتور سیکلت نماید و افرادی که کمتر از موتور سیکلت استفاده نموده، می توانند مدت بیشتری لنت ها را بر روی موتور سیکلت نگهدارند.

معمولا علائم و نشانه هایی نیز وجود دارد که بتوان فهمید نیاز به تعویض لنت موتور سیکلت می باشد. یکی از علائمی که می توان از روی آن متوجه شد که باید لنت ترمز تعویض شود، این است که پدال ترمز بیش از حد نرمال پایین می رود. زمانی که احساس کردید پدال ترمز بیش از حد پایین رفته تا اصطکاک لازم را ایجاد نموده و به اصطلاح ترمز موتور سیکلت ضعیف بوده، نیاز به تعویض لنت ها می باشد،


حتی اگر تنها یک یا دو ماه از تعویض لنت ها گذشته باشد. یکی دیگر از مواردی که می توان به راحتی متوجه شد که لنت موتور سیکلت باید تعویض شود، ایجاد صدای زیاد در هنگام ترمز گرفتن می باشد.

خصوصیات یک لنت موتور سیکلت مناسب
یکی از خصوصیات اصلی لنت های مورد استفاده در سیستم ترمز موتور سیکلت، سختی بسیار مناسب می باشد. سختی پایین و سختی بالا در لنت های ترمز باعث بروز مشکل می شود، بدین ترتیب طی محاسبات دقیق، لنت های ترمز موتور سیکلت تهیه و تولید می شوند. سختی کم می تواند باعث بروز مشکلاتی مانند خوردگی سریع لنت ها و طول عمر کوتاه آن ها شود. سختی بسیار زیاد در لنت های ترمز نیز باعث بروز مشکلاتی می شود.


یکی از مشکلاتی که ناشی از سختی زیاد لنت ها می باشد، آینه شدن لنت ها می باشد. لنت موتور سیکلت معمولا به حرارت بسیار مقاوم بوده تا در اثر داغ شدن زیاد، در مدت زمان کوتاهی از بین نرود. بدین ترتیب معمولا طول عمر لنت های ترمز مخصوص موتور سیکلت بسیار مناسب می باشد. این موضوع باعث شده تا لنت ترمز در موتور سیکلت از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× ارتباط با شما